menapoz-teshisleri-tedavi-yontemleri-nedir

Menapoz Teşhisleri, Tedavi Yöntemleri Nedir ?

Teşhis

Menapoz belirtileri ve semptomları çoğu kadına menapoz geçişine başladıklarını söylemek için yeterlidir. Düzensiz dönemler veya sıcak basmaları hakkında endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun. Bazı durumlarda, daha fazla değerlendirme yapılması önerilebilir.

Menapoz tanısı koymak için testlere genellikle gerek yoktur. Ancak belirli koşullar altında, doktorunuz seviyenizi kontrol etmek için kan testleri önerebilir:

 • Folikül uyarıcı hormon (FSH) ve östrojen (estradiol), çünkü menapoz oluştuğunda FSH seviyeleriniz artar ve östradiol seviyeleri azalır
 • Tiroid uyarıcı hormon (TSH), çünkü az aktif bir tiroid (hipotiroidizm) menopozdakilere benzer semptomlara neden olabilir

İdrarınızdaki FSH seviyelerini kontrol etmek için tezgah üstü ev testleri mevcuttur. Testler, FSH seviyelerinizin yükselip yükselmediğini ve perimenopoz veya menopozda olup olmadığını söyleyebilir. Ancak, adet döngüsü sırasında FSH seviyeleri yükselip düştüğünden, ev FSH testleri size kesinlikle menapoz aşamasında olup olmadığınızı gerçekten söyleyemez.

Menapoz

Tedavi

Menapoz tıbbi tedavi gerektirmez. Bunun yerine, tedaviler belirtilerinizi ve semptomlarınızı hafifletmeye ve yaşlanma ile ortaya çıkabilecek kronik durumları önlemeye veya yönetmeye odaklanır. Tedaviler şunları içerebilir:

 • Hormon tedavisi. Östrojen tedavisi, menopozal sıcak basması gidermek için en etkili tedavi seçeneğidir. Kişisel ve aile tıbbi geçmişinize bağlı olarak, doktorunuz semptomları hafifletmek için gerekli olan en düşük dozda ve en kısa sürede östrojeni önerebilir. Hala rahminiz varsa, östrojene ek olarak progestin gerekir. Östrojen ayrıca kemik kaybını önlemeye yardımcı olur. Hormon tedavisinin uzun süreli kullanımı bazı kardiyovasküler ve meme kanseri risklerine sahip olabilir, ancak menapoz döneminde hormonlara başlamak bazı kadınlar için faydalar göstermiştir. Siz ve doktorunuz hormon tedavisinin yararlarını ve risklerini ve sizin için güvenli bir seçim olup olmadığını tartışacaksınız.
 • Vajinal östrojen. Vajinal kuruluğu hafifletmek için, östrojen bir vajinal krem, tablet veya halka kullanılarak doğrudan vajinaya uygulanabilir. Bu tedavi vajinal dokular tarafından emilen az miktarda östrojen salgılar. Vajinal kuruluğu, cinsel ilişki rahatsızlığını ve bazı idrar semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Düşük doz antidepresanlar:

 •  Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) adı verilen ilaç sınıfıyla ilişkili bazı antidepresanlar menopozal sıcak basmalarını azaltabilir. Sıcak basması yönetimi için düşük doz antidepresan, sağlık nedenleriyle östrojen alamayan kadınlar veya bir ruh hali bozukluğu için antidepresan ihtiyacı olan kadınlar için yararlı olabilir.
 • Gabapentin (Neurontin, Gralise, diğerleri). Gabapentin nöbetleri tedavi etmek için onaylanmıştır, ancak sıcak basmaları azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bu ilaç östrojen tedavisi kullanamayan kadınlarda ve ayrıca gece sıcak basması olanlarda yararlıdır.
 • Klonidin (Catapres, Kapvay, diğerleri). Yüksek tansiyonu tedavi etmek için tipik olarak kullanılan bir hap veya yama olan klonidin, sıcak basması nedeniyle biraz rahatlama sağlayabilir.
 • Osteoporozu önlemek veya tedavi etmek için ilaçlar. Bireysel ihtiyaçlara bağlı olarak, doktorlar osteoporozu önlemek veya tedavi etmek için ilaç önerebilir. Kemik kaybını ve kırık riskini azaltmaya yardımcı olan çeşitli ilaçlar mevcuttur. Doktorunuz kemikleri güçlendirmeye yardımcı olmak için D vitamini takviyeleri reçete edebilir.

Herhangi bir tedaviye karar vermeden önce, seçenekleriniz ve her biri ile ilgili riskler ve faydalar hakkında doktorunuzla konuşun. İhtiyaçlarınız ve tedavi seçenekleriniz değişebileceği için seçeneklerinizi yıllık olarak gözden geçirin.

Klinik denemeler

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Neyse ki, menapoz ile ilişkili belirti ve bulguların çoğu geçicidir. Etkilerini azaltmaya veya önlemeye yardımcı olması için şu adımları uygulayın:

 • Serin sıcak basmaları. Katmanlar halinde giyin, soğuk bir bardak su içirin veya daha serin bir yere gidin. Sıcak basmalarınızı neyin tetiklediğini tespit etmeye çalışın. Birçok kadın için tetikleyiciler sıcak içecekler, kafein, baharatlı yiyecekler, alkol, stres, sıcak hava ve hatta sıcak bir oda içerebilir.
 • Vajinal rahatsızlığı azaltın. Tezgah üstü, su bazlı vajinal yağlayıcılar (Astroglide, KY jöle, diğerleri), silikon bazlı yağlayıcılar veya nemlendiriciler (Replens, diğerleri) kullanın. Bu kimyasala duyarlı olan kadınlarda yanma veya tahrişe neden olabilecek gliserin içermeyen ürünleri seçin. Cinsel olarak aktif kalmak da vajinaya kan akışını arttırmaya yardımcı olur.

Yeterli uyku almak:

 •  Uyumayı zorlaştırabilecek kafeinden kaçının ve uykuyu kesebilecek çok fazla alkol içmekten kaçının. Yatmadan hemen önce olmasa da, gün boyunca egzersiz yapın. Sıcak basmaları uykunuzu rahatsız ederse, yeterli dinlenmeden önce bunları yönetmenin bir yolunu bulmanız gerekebilir.
 • Gevşeme teknikleri uygulayın. Derin nefes alma, tempolu nefes alma, rehberli görüntüler, masaj ve ilerleyici kas gevşemesi gibi teknikler menapoz semptomlarına yardımcı olabilir. Farklı rahatlama alıştırmalarında bir dizi kitap, CD ve çevrimiçi teklif bulabilirsiniz.
 • Pelvik tabanınızı güçlendirin. Kegel egzersizleri olarak adlandırılan pelvik taban kas egzersizleri, bazı idrar kaçırma formlarını iyileştirebilir.
 • Dengeli bir diyet yiyin. Çeşitli meyve, sebze ve kepekli tahıllar ekleyin. Doymuş yağları, yağları ve şekerleri sınırlayın. Günlük gereksinimleri karşılamaya yardımcı olması için kalsiyum veya D vitamini takviyesine ihtiyacınız olup olmadığını sorunuz.
 • Sigara içme. Sigara içmek kalp hastalığı, felç, osteoporoz, kanser ve diğer sağlık sorunları riskinizi artırır. Ayrıca sıcak basmaları artırabilir ve daha erken menopoza neden olabilir.
 • Düzenli egzersiz. Kalp hastalığı, diyabet, osteoporoz ve yaşlanma ile ilişkili diğer durumlara karşı korunmaya yardımcı olmak için çoğu gün düzenli fiziksel aktivite alın veya egzersiz yapın.

Alternatif tıp

Menapoz semptomlarının yönetiminde yardımcı olarak birçok yaklaşım teşvik edilmiştir, ancak bunların birçoğu iddiaları desteklemek için bilimsel kanıtlara sahiptir. İncelenen veya araştırılan bazı tamamlayıcı ve alternatif tedaviler şunları içerir:

 • Bitki östrojenleri (fitoöstrojenler). Bu östrojenler bazı gıdalarda doğal olarak bulunur. İki ana fitoöstrojen türü vardır – izoflavonlar ve lignanlar. İzoflavonlar soya fasulyesi, mercimek, nohut ve diğer baklagillerde bulunur. Liganlar keten tohumu, tam tahıllar ve bazı meyve ve sebzelerde bulunur.Bu gıdalardaki östrojenlerin sıcak basmaları ve diğer menapoz semptomlarını hafifletip hafifletemeyeceği kanıtlanmaya devam etmektedir, ancak çoğu çalışma bunları etkisiz bulmuştur. İzoflavonların bazı zayıf östrojen benzeri etkileri vardır, bu nedenle meme kanseriniz varsa, diyetinizi izoflavon hapları ile takviye etmeden önce doktorunuzla konuşun.Bitki adaçasının östrojen benzeri etkileri olan bileşikler içerdiği düşünülmektedir ve menapoz semptomlarını etkili bir şekilde yönetebileceğine dair iyi kanıtlar vardır. Bitki ve yağlarından alerjisi olanlarda ve hamile veya emziren kadınlardan kaçınılmalıdır. Yüksek tansiyonu veya epilepsisi olan kişilerde dikkatli kullanın.
 • Biyolojik hormonlar. Bu hormonlar bitki kaynaklarından gelir. “Bioidentical” terimi, üründeki hormonların vücudunuzun ürettikleri ile kimyasal olarak aynı olduğunu ima eder. Bununla birlikte, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanan ticari olarak satılan bazı biyolojik olarak hormonlar olmasına rağmen, birçok preparat birleştirilir – bir doktorun reçetesine göre bir eczanede karıştırılır – ve FDA tarafından düzenlenmez, bu nedenle kalite ve riskler olabilir farklılık göstermek. Menapoz semptomlarını hafifletmek için biyosentetik hormonların geleneksel hormon tedavisinden daha iyi çalıştığına dair bilimsel bir kanıt da yoktur.
Menapoz

Karayılan otunun:

 •  Karayılan otu, menapoz semptomları olan birçok kadın arasında popüler olmuştur. Ancak karayılan otunun etkili olduğuna dair çok az kanıt vardır ve ek, karaciğere zararlı olabilir ve meme kanseri öyküsü olan kadınlar için güvenli olmayabilir.
 • Yoga. Menapoz semptomlarını azaltmada yoga uygulamasını destekleyecek hiçbir kanıt yoktur. Ancak, yoga veya tai chi gibi denge egzersizleri, gücü ve koordinasyonu artırabilir ve kırık kemiklere yol açabilecek düşmeleri önlemeye yardımcı olabilir. Denge egzersizlerine başlamadan önce doktorunuza danışın. Duruşları ve uygun solunum tekniklerini nasıl yapacağınızı öğrenmek için bir ders almayı düşünün.
 • Akupunktur. Akupunkturun sıcak basmaları azaltmaya yardımcı olmak için geçici bir yararı olabilir, ancak araştırmalarda önemli veya tutarlı gelişmeler gösterilmemiştir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
 • Hipnoz. Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’nden yapılan araştırmaya göre, hipnoterapi bazı menapoz dönemindeki kadınlar için sıcak basması insidansını azaltabilir. Çalışmaya göre, hipnoterapi aynı zamanda uykuyu iyileştirmeye ve günlük yaşamda paraziti azaltmaya yardımcı oldu.

Kırmızı yonca, kava, dong quai, DHEA, çuha çiçeği yağı ve yabani yam (doğal progesteron kremi) gibi diğer besin takviyelerini duymuş veya denemiş olabilirsiniz. Etkililiğe ilişkin bilimsel kanıtlar yoktur ve bu ürünlerin bazıları zararlı olabilir.

Menapoz semptomları için herhangi bir bitkisel veya diyet takviyesi almadan önce doktorunuzla konuşun. FDA bitkisel ürünleri düzenlemez ve bazıları tehlikeli olabilir veya aldığınız diğer ilaçlarla etkileşime girerek sağlığınızı riske atabilir.

https://www.doktortercihim.com/