kanser-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

Kanser Hakkında Bilmeniz Gerekenler?

Genel bakış

Kanser, anormal hücreler hızla bölünüp diğer doku ve organlara yayıldığında ortaya çıkan büyük bir hastalık grubu için bir şemsiye terimidir. Kanser, dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir.

Kanser

Kanser Büyümesi ve Metastazı

Sağlıklı bir vücutta, vücudun günlük olarak çalışması için ihtiyaç duyduğu için trilyonlarca hücre büyür ve bölünür. Sağlıklı hücrelerin, hücre tipine göre belirlenen şekilde çoğaltarak ve ölerek spesifik bir yaşam döngüsü vardır. Yeni hücreler eski ya da hasarlı hücrelerin ölürken yerini alır. Kanser bu süreci bozar ve hücrelerde anormal büyümeye yol açar. DNA’daki değişiklikler veya mutasyonlardan kaynaklanır.

Kanser

DNA, her hücrenin ayrı genlerinde bulunur. Hücreye hangi işlevleri gerçekleştireceğini ve nasıl büyüyeceğini ve bölündüğünü söyleyen talimatlar vardır. Mutasyonlar DNA’da sıklıkla görülür, ancak hücreler genellikle bu hataları düzeltir. Bir hata düzeltilmediğinde, hücre kanserli hale gelebilir.

Mutasyonlar, değiştirilmesi gereken hücrelerin ölmek yerine hayatta kalmasına ve ihtiyaç duyulmadığında yeni hücrelerin oluşmasına neden olabilir. Bu ekstra hücreler kontrolsüz bir şekilde bölünerek tümör adı verilen büyümelerin oluşmasına neden olabilir. Tümörler, vücutta nerede büyüdüklerine bağlı olarak çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Ancak tüm tümörler kanserli değildir. İyi huylu tümörler kansersizdir ve yakındaki dokulara yayılmaz. Bazen, komşu organlara ve dokulara baskı yaptıklarında büyüyebilir ve sorunlara neden olabilirler. Kötü huylu tümörler kanserli ve vücudun diğer bölgelerini istila edebilir.

Bazı kanser hücreleri ayrıca kan dolaşımından veya lenfatik sistemden vücudun uzak bölgelerine göç edebilir. Bu süreç metastaz olarak adlandırılır. Metastaz yapmış kanserler olmayanlardan daha gelişmiş kabul edilir. Metastatik kanserler tedavi edilmesi daha zor ve daha ölümcül olma eğilimindedir.

Kanser Çeşitleri

Kanserler, vücudun diğer bölgelerine yayılmış olsalar bile, başladıkları bölgeye ve yapıldıkları hücreye göre adlandırılır. Örneğin, akciğerlerde başlayan ve karaciğere yayılan bir kansere hala akciğer kanseri denir. Bazı genel kanser türleri için kullanılan birkaç klinik terim de vardır:

 • Karsinom deride veya diğer organları çizen dokularda başlayan bir kanserdir.
 • Sarkom, kemikler, kaslar, kıkırdak ve kan damarları gibi bağ dokularının bir kanseridir.
 • Lösemi, kan hücreleri oluşturan kemik iliği kanseridir.
 • Lenfoma ve miyelom, bağışıklık sisteminin kanserleridir.

Risk Faktörleri ve Tedavisi

Kanserin doğrudan nedeni, hücrelerinizdeki DNA’daki değişiklikler (veya mutasyonlar). Genetik mutasyonlar kalıtsal olabilir. Ayrıca çevresel güçlerin bir sonucu olarak doğumdan sonra da ortaya çıkabilirler. Bu kuvvetlerden bazıları şunlardır:

 • kanserojen kimyasallara maruz kalma, kanserojen denir
 • radyasyona maruz kalma
 • güneşe korunmasız maruz kalma
 • insan papilloma virüsü (HPV) gibi bazı virüsler
 • sigara içmek
 • diyet türü ve fiziksel aktivite düzeyi gibi yaşam tarzı seçimleri

Kanser riski yaşla birlikte artma eğilimindedir. Enflamasyona neden olan mevcut bazı sağlık durumları da kanser riskinizi artırabilir. Bir örnek, kronik bir inflamatuar bağırsak hastalığı olan ülseratif kolittir.

Kansere katkıda bulunan faktörleri bilmek, kanser risklerinizi azaltan bir yaşam tarzı yaşamanıza yardımcı olabilir. Uzmanlara göre, bunlar kanseri önlemenin en iyi yedi yoludur:İşlenmiş et alımınızı sınırlayın.

Esas olarak bitkisel gıdalar, yağsız proteinler ve sağlıklı yağlara odaklanan bir “Akdeniz diyeti” benimsemeyi düşünün.

Alkolden kaçının veya aşırıya kaçmayın. Orta derecede içme, her yaştan ve 65 yaşından büyük erkekler için günde bir içecek ve 65 yaş ve altındaki erkekler için günde iki içki olarak tanımlanır.

Sağlıklı bir kiloyu koruyun ve her gün en az 30 dakika fiziksel aktivite alarak aktif kalın.

Güneşten korunmaya devam edin.

Kıyafet, güneş gözlüğü ve şapka ile örtün ve sık sık güneş kremi uygulayın.

Güneşle sabah 10’dan akşam 4’e kadar kaçının. Bu, güneş ışınlarının en güçlü olduğu zamandır.

Dışarıdayken gölgede kalın.

Güneşe olduğu kadar cildinize de zarar verebilecek bronzlaşma yataklarından ve güneş ışığından kaçının.

Hepatit B ve HPV gibi kansere yol açabilecek viral enfeksiyonlara karşı aşı olun.

Riskli davranışlarda bulunmayın. Güvenli seks yapın ve ilaçlar veya reçeteli ilaçlar kullanırken iğneleri paylaşmayın. Sadece lisanslı salonlarda dövmeler alın.

Tütün kullanmayı bırakın ve ikinci el dumandan kaçının.

Sağlıklı, dengeli bir diyet yapın.

Sizi çeşitli kanser türlerini taramak için düzenli olarak doktorunuza görünün. Bu, olası kanserleri mümkün olduğunca erken yakalama şansınızı artırır.

Kanser

Kanser tedavisinin, kanserin türüne ve ne kadar ilerlemiş olduğuna bağlı olarak farklı hedefleri vardır. Bu hedefler şunları içerir:

 • Tedavi bulma: Bu tüm kanserler ve durumlar için mümkün değildir.
 • Birincil tedavi sağlamak: Vücudunuzdaki kanser hücrelerini öldürmek.
 • Adjuvan tedavi sağlama: Kanserin geri dönme riskini azaltmak için birincil tedaviden sonra kalan kanser hücrelerini öldürmek.
 • Palyatif tedavi sağlama: Solunum güçlüğü ve ağrı gibi kanserle ilişkili sağlık semptomlarının hafifletilmesi.

En yaygın tedavi türleri:

Ameliyat

Kanseri mümkün olduğunca cerrahi olarak kaldırır.

Kemoterapi

Hızla bölünen kanser hücrelerini öldürmek için hücreler için toksik olan ilaçları kullanır.

Radyasyon tedavisi

Kanser hücrelerini öldürmek için vücudunuzun içinde (brakiterapi) veya dışarıda (dış ışın radyasyonu) güçlü, odaklanmış radyasyon ışınları kullanır.

Kök Hücre (Kemik İliği) Nakli

Hastalıklı kemik iliğini sağlıklı kök hücrelerle onarır. Kök hücreler, çeşitli fonksiyonlara sahip olabilen farklılaşmamış hücrelerdir. Bu nakiller doktorların kanseri tedavi etmek için daha yüksek dozlarda kemoterapi kullanmalarına izin verir.

İmmünoterapi (Biyolojik Terapi)

Vücudunuzun bağışıklık sisteminin kanseri tanımasına yardımcı olmak için antikorlar kullanır, böylece onunla savaşabilir.

Hormon Tedavisi

Kanser hücrelerinin büyümesini önlemek için belirli kanserleri besleyen hormonları kaldırır veya engeller.

Hedefli İlaç Tedavisi

Kanser hücrelerinin büyümesine ve hayatta kalmasına yardımcı olan belirli moleküllere müdahale etmek için ilaç kullanır.

Klinik denemeler

Kanseri tedavi etmenin yeni yollarını araştırır.

Alternatif tıp

Kanser semptomlarını ve bulantı, yorgunluk ve ağrı gibi kanser tedavisinin yan etkilerini azaltmak için kullanılır. Alternatif tıp şunları içerir:

 • akupunktur
 • hipnoz
 • masaj
 • yoga
 • meditasyon
 • rahatlama teknikleri

https://www.doktortercihim.com/