fibromiyalji-ye-yakalanan-5-unlu-kisi

Fibromiyalji ' ye Yakalanan 5 Ünlü Kişi

Fibromiyalji

Fibromiyaljili ünlüler

Fibromiyalji, bilinmeyen nedenleri olan ağrılı bir durumdur. Yaygın semptomlar şunları içerir:

  • yaygın ağrı
  • sertlik
  • sindirim sorunları
  • başağrıları
  • uyuşmuş eller ve ayaklar
  • yorgunluk ve uyku güçlüğü
  • Kaygı ve depresyon

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri CDC Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık yüzde 2’sinin fibromiyaljiye sahip olduğunu tahmin etmektedir. Bunun nedenleri bilinmemekle birlikte, orta yaşlı kadınlarda da en yaygın olanıdır.

Fibromiyaljinin bu durumdaki insanlara daha iyi yardımcı olması için dikkat edilmesi gereken birçok bilinmeyen yönü vardır. Nüfusun küçük bir yüzdesine fibromiyalji teşhisi konmuştur . Ancak gerçek sayı teşhis edilmemiş vakalardan çok daha yüksek olabilir.

Diğer hastalıklar gibi fibromiyalji de ayrımcılık yapmaz. Koşulu olan daha fazla ünlü her zamankinden daha fazla konuşuyor. Fibromiyalji hakkında ne söylediklerini öğrenin.

1. Morgan Freeman

Fibromiyalji

Morgan Freeman, ister filmlerde oynuyor, ister animasyonlu roller için sesler oynuyor, ister filmler anlatıyor olsun, her yerde görünen bir ünlüdür. Bunun da ötesinde, Freeman aynı zamanda fibromiyalji farkındalığının açık sözlü bir savunucusudur.

Esquire ile yaptığı röportajdadergisi Freeman, fibromiyaljisi nedeniyle yelken gibi bazı aktiviteleri artık yapamayacağını tartıştı. Yine de okuyucuların durumun kasvetli olmadığını bilmelerini istedi. “Bu gibi değişikliklerin bir anlamı var. Başka şeylere, kendimin diğer anlayışlarına geçmeliyim. Golf oynarım. Hala çalışıyorum. Ve sadece araziyi yürürken çok mutlu olabilirim. ” Hayat fibromiyalji ile bitmez ve Freeman başkalarının bunu bilmesini ister.

2. Sinead O’Connor

Fibromiyalji

Bu şarkıcı-söz yazarı tartışmalı ve hassas konulara yabancı değil. Yeteneğine ve Grammy kazanan rekoruna rağmen, 2013 yılında O’Connor aniden müzik işini bıraktığını açıkladı. Kalkışını fibromiyalji nedeniyle şiddetli ağrı ve yorgunluğa bağladı. İlk başta O’Connor, müzik kariyerinin suçlanacağını söyledi. “Beni görünmez yaptı. Ruhumu öldürdü. Asla müziğe geri dönmeyeceğim ”dedi.

O’Connor, bipolar bozukluk, TSSB ve histerektomiden kurtulma gibi sağlık sorunlarından payını aldı. Kariyerinden ayrıldıktan sonra O’Connor, “Fibromiyalji gibi bir şey aldığınızda, aslında bir armağan çünkü hayatınızı yeniden değerlendirmeniz gerekiyor” dedi. O’Connor o zamandan beri müzik kariyerine döndü.

3. Janeane Garofalo

Kariyeri 1990’larda başladığından beri, komedyen Janeane Garofalo izleyicileri kuru mizah ve sinizm duygusuna güldürdü. Garofalo yıllar boyunca geniş bir yelpazede konuları ele alırken, sağlığı son zamanlarda merkez haline geldi. Röportajlarda veya daha resmi bağlamlarda yaygın olarak alıntılanmamıştır. Fakat ayağa kalkma eyleminin bir parçası olarak fibromiyaljisinden bahsediyor. 2009 yılında dinleyicilerine, antidepresanları içeren yeni tedavisine istinaden “Kronik olarak memnun olmadığımı bilmiyordum” dedi.

Diğer ünlüler fibromiyalji ile uğraşırken olumlu bir görünüm sürdürmenin önemli olduğunu göstermiştir. Ve Garofalo’nun gösterdiği gibi, arada bir gülmek de yardımcı olabilir.

4. Jo Konuk

Jo Guest, ciddi fibromiyalji semptomları nedeniyle kariyerinden çıkmak zorunda kalan eski bir İngiliz modelidir. Daily Mail’de yayınlanan 2008 tarihli bir makalede Guest, fibromiyaljinin hayatını nasıl değiştirdiği konusunda oldukça açıktı. “İlk başta bunun sadece bir virüs olduğunu düşündüm, ama durmayacaktı. Sabah kalkmak ve hastalanmak ve öğleden sonraları yatakta geçirmek zorunda kalıyordum ”diye hatırladı. İlk başta, Guest’ın doktoru onunla neyin yanlış olduğunu anlayamadı. “Hastaneden çıktığında ve her şeyin normal olduğu söylendiğinde, mutlu olmalısın, ama her şeyin normal olduğunu söylemek istemiyorum – sadece bana neyin yanlış olduğunu söylemek istiyorum” dedi.

2008’den bu yana, daha fazla farkındalık, fibromiyaljili insanların daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmalarına yardımcı olan erken tedavi müdahalelerine yol açmıştır. Yine de, Gizemli durumun kapsamı, Guest’in durumunda olduğu gibi, gerçekten kariyer değiştirebilir.

5. Rosie Hamlin

Rosie ve Originals’ın geç şarkıcısı Rosie Hamlin, müzikal yetenekleri ve fibromiyaljiyi üstlenmedeki korkusuzluğu nedeniyle sevildi. Fibromyalgia Aware dergisine verdiği röportajda Hamlin, durumla mücadelesini tartıştı. Normal günlük görevleri yerine getirme yeteneğini tüketti. “Her zaman son derece enerjik ve çok, çok meşguldüm… Fibromiyaljiyle başa çıkmak zorunda kalmam birkaç yılımı aldı ve hayatımı yeniden düşünmeli, yeniden organize etmeli ve gerçekleştirmeliyim – sadece şimdi çok sınırlı olduğumu fark etmeliyim. Sevmiyorum, ama bununla başa çıkmak zorundayım. ”

Hamlin, müzik kariyerindeki zorlu bir programdan resim ve fibromiyalji farkındalığına odaklanan bir programa geçti. Nisan 2017’de 71 yaşında ölümüne kadar aktif kaldı.

Konuşma ve harekete geçme

Fibromiyalji, kronik, yaygın semptomlar yaşayanlar için çok gerçektir. Tıbbi ekibinizle çalışmaya devam etmeniz önemlidir. Bir tedavi yöntemi işe yaramazsa, vazgeçmeyin – yeni terapiler aramak fark yaratan bir dünya yaratabilir. Yalnız olmadığınızı fark etmek de önemlidir. Fibromiyaljisi olan diğer insanlardan destek almak yardımcı olabilir.

https://www.doktortercihim.com/