fibromiyalji-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey

Fibromiyalji Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Fibromiyalji nedir?

Fibromiyalji uzun süreli (kronik) bir durumdur.

Sebep olur:

 • kaslarda ve kemiklerde ağrı (kas-iskelet ağrısı)
 • hassasiyet alanları
 • genel yorgunluk
 • uyku ve bilişsel rahatsızlıklar

Bu durumu, sağlık hizmeti sunucuları için bile anlamak zor olabilir. Semptomları diğer durumların semptomlarını taklit eder ve teşhisi doğrulamak için gerçek bir test yoktur. Sonuç olarak, fibromiyalji sıklıkla yanlış teşhis edilir.

Geçmişte, bazı sağlık hizmeti sağlayıcıları fibromiyaljinin gerçek olup olmadığını sorguladılar. Bugün çok daha iyi anlaşılıyor. Onu çevreleyen bazı damgalama hafifledi.

Fibromiyalji tedavisi hala zor olabilir. Ancak ilaçlar, terapi ve yaşam tarzı değişiklikleri belirtilerinizi yönetmenize ve yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Fibromiyalji

Fibromiyalji belirtileri

Fibromiyalji şu anda “ağrı bölgeleri” olarak adlandırılan şeye neden olmaktadır. Bu bölgelerin bazıları daha önce “tetikleme noktaları” veya “hassas noktalar” olarak adlandırılan hassasiyet alanları ile örtüşmektedir. Bununla birlikte, daha önce belirtilen bu hassasiyet alanlarından bazıları hariç tutulmuştur.

Bu bölgelerdeki ağrı tutarlı bir donuk ağrı gibi hissediyor. 2016 yılında fibromiyalji tanı kriterlerinde yapılan revizyonlarda özetlenen 5 ağrı bölgesinin 4’ünde kas-iskelet ağrısı yaşadıysanız, sağlık uzmanınız fibromiyalji teşhisini değerlendirecektir .

Bu tanı protokolüne “çok bölgeli ağrı” denir. “Kronik yaygın ağrı” için 1990 fibromiyalji tanı ölçütleri tanımının aksine.

Bu tanı süreci, daha önce bir fibromiyalji tanısı için odak kriterleri olan ağrı süresine vurgu yapmanın aksine, kas-iskelet ağrısı ve ağrı şiddeti alanlarına odaklanır.

Fibromiyaljinin diğer semptomları şunları içerir:

 • yorgunluk
 • uyku problemi
 • dinlenmeden uzun süre uyumak (dayanıksız uyku)
 • başağrıları
 • depresyon
 • kaygı
 • odaklanma veya dikkat etme sorunu
 • alt karın bölgesinde ağrı veya donuk bir ağrı
 • kuru gözler
 • interstisyel sistit gibi mesane problemleri

Fibromiyaljisi olan kişilerde, beyin ve sinirler normal ağrı sinyallerini yanlış yorumlayabilir veya aşırı tepki gösterebilir. Bunun nedeni beyindeki kimyasal dengesizlik ya da beyindeki anormallikdorsal kök gangliyonu merkezi ağrı (beyin) duyarlılığını etkileyen.

Fibromiyalji duygularınızı ve enerji seviyenizi de etkileyebilir.

Fibromiyalji sisi | Sis

Fibromiyalji sisi – “fibro sisi” veya “beyin sisi” olarak da bilinir – bazı insanların aldıkları bulanık hissi tanımlamak için kullandıkları bir terimdir. Fibro sis belirtileri şunları içerir:

 • hafıza kaybı
 • Konsantrasyon zorluğu
 • uyanık kalma sorunu

Göre Romatoloji Uluslararası’da yayınlanan bazı insanlar fibromiyaljiden kaynaklanan zihinsel sislenmeyi ağrıdan daha üzücü bulurlar.

Kadınlarda fibromiyalji belirtileri | Kadınlarda belirtiler

Fibromiyalji belirtileri kadınlarda genellikle erkeklerden daha şiddetlidir. Kadınların erkeklerden daha yaygın ağrısı, IBS semptomları ve sabah yorgunluğu vardır. Ağrılı dönemler de yaygındır.

Bununla birlikte, tanı kriterlerinde 2016 revizyonları uygulandığında, daha fazla erkeğe fibromiyalji teşhisi konmaktadır, bu da erkeklerin ve kadınların yaşadığı ağrı seviyeleri arasındaki ayrım derecesini azaltabilir. Bu ayrımı daha fazla değerlendirmek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Menopoza geçiş fibromiyaljiyi daha da kötüleştirebilir.

Bazı şeyleri karmaşıklaştırmak, bazı menopoz ve fibromiyalji semptomlarının neredeyse aynı görünmesidir.

Erkeklerde fibromiyalji

Erkekler ayrıca fibromiyalji alırlar. Yine de tanı konulmayabilir, çünkü bu bir kadın hastalığı olarak görülür. Bununla birlikte, mevcut istatistikler, 2016 teşhis protokolü daha kolay uygulandıkça, daha fazla erkeğin teşhis edildiğini göstermektedir.

Erkekler ayrıca fibromiyaljiden kaynaklanan şiddetli ağrı ve duygusal semptomlara sahiptir. Amerikan Halk Sağlığı Dergisi’nde yayınlanan 2018 araştırmasına göre, durum yaşam kalitesini, kariyerini ve ilişkilerini etkiliyor .

Stigmanın bir parçası ve teşhis koymada zorluk toplumun acı çeken erkeklerin “emmesi” beklentisinden kaynaklanıyor.

Fibromiyalji tetik noktaları

Geçmişte, insanlara, vücutlarındaki 18 spesifik tetik noktasından en az 11’inde yaygın ağrı ve hassasiyet varsa fibromiyalji teşhisi kondu. Sağlık hizmeti sağlayıcıları, bu noktalardan kaçının onlara sıkıca bastırarak acı verici olduğunu kontrol edeceklerdi.

Ortak tetik noktaları şunları içeriyordu:

 • başın arkası
 • omuzların üstleri
 • üst göğüs
 • kalçalar
 • dizler
 • dış dirsekler

Çoğunlukla, tetikleme noktaları artık teşhis sürecinin bir parçası değildir.

Bunun yerine, sağlık hizmeti sağlayıcıları, 2016 revize edilmiş tanı ölçütleri tarafından tanımlanan 5 ağrı alanından 4’ünde ağrınız varsa ve ağrıyı açıklayabilecek başka teşhis edilebilir tıbbi durumunuz yoksa fibromiyaljiyi teşhis edebilir.

Fibromiyalji ağrısı

Ağrı, belirgin fibromiyalji semptomudur. Vücudunuzdaki çeşitli kaslarda ve diğer yumuşak dokularda hissedeceksiniz.

Ağrı hafif bir ağrıdan yoğun ve neredeyse dayanılmaz bir rahatsızlığa kadar değişebilir. Şiddeti, günden güne ne kadar iyi başa çıkabileceğinizi belirtebilir.

Fibromiyalji, anormal sinir sistemi yanıtından kaynaklanıyor gibi görünüyor. Vücudunuz normalde ağrılı olmaması gereken şeylere aşırı tepki gösterir. Ve acıyı vücudunuzun birden fazla bölgesinde hissedebilirsiniz.

Bununla birlikte, mevcut araştırmalar hala fibromiyaljinin kesin bir nedenini belirlememektedir. Araştırma, bu durumu ve kökenini daha iyi anlamak için gelişmeye devam ediyor.

Göğüs ağrısı

Fibromiyalji ağrısı göğsünüzde olduğunda, kalp krizinin ağrısına korkutucu bir şekilde benzeyebilir.

Fibromiyaljide göğüs ağrısı aslında kaburgalarınızı göğüs kemiğinize bağlayan kıkırdakta ortalanır. Ağrı omuzlarınıza ve kollarınıza yayılabilir.

Fibromiyalji göğüs ağrısı hissedebilir:

 • keskin
 • saplama
 • yanma hissi gibi

Kalp krizine benzer şekilde, nefesinizi yakalamakta zorlanabilir.

Sırt ağrısı

Sırtınız ağrı hissetmek için en yaygın yerlerden biridir. Hakkında yüzde 80 Amerikalıların hayatlarının bir noktasında bel ağrısı var. Sırtınız ağrıyorsa, fibromiyaljinin suçlanıp suçlanmayacağı veya artrit veya çekili kas gibi başka bir durum olup olmadığı net olmayabilir.

Beyin sisi ve yorgunluk gibi diğer belirtiler, fibromiyaljiyi neden olarak saptamaya yardımcı olabilir. Fibromiyalji ve artritin bir kombinasyonuna sahip olmak da mümkündür.

Fibromiyalji

Diğer fibromiyalji semptomlarınızı hafifletmek için aldığınız aynı ilaçlar sırt ağrısına da yardımcı olabilir. Germe ve güçlendirme egzersizleri , kaslarınızın ve sırtınızın diğer yumuşak dokularının desteklenmesine yardımcı olabilir.

Bacak ağrısı

Ayrıca kaslarda ve bacaklarınızın yumuşak dokularında ağrısı hissedebilirsiniz. Bacak ağrısı, çekilmiş bir kasın ağrısına veya artritin sertliğine benzer olabilir. Olabilir:

 • derin
 • yanan
 • zonklama

Bazen bacaklardaki uyuşma veya karıncalanma gibi hisseder. Tüyler ürpertici bir tarama hissine sahip olabilirsiniz. Bacaklarınızı hareket ettirmek için kontrol edilemeyen bir dürtü , ile örtüşebilen huzursuz bacak sendromunun (RLS) bir işaretidir .

Yorgunluk bazen bacaklarda kendini gösterir. Uzuvlarınız ağırlıklar tarafından tutulmuş gibi ağır hissedebilir.

Nedenleri

Sağlık hizmeti sağlayıcıları ve araştırmacılar fibromiyaljiye neyin neden olduğunu bilmiyorlar.

En son araştırmaya göre, neden bir tetikleyici ile tamamlanan genetik eğilim (kalıtsal özellikler) veya enfeksiyon, travma ve stres gibi bir dizi tetikleyici içeren çok vuruşlu bir teori gibi görünüyor.

Bu potansiyel faktörlere ve insanların neden geliştirdiğini etkileyebilecek birkaçına daha yakından bakalım.

Enfeksiyonlar

Eski bir hastalık fibromiyaljiyi tetikleyebilir veya semptomlarını daha da kötüleştirebilir. Grip , zatürre gibi neden oldukları gibi GI enfeksiyonları, Salmonella ve Shigella bakterilerin ve Epstein-Barr virüsü tüm fibromiyalji için olası bağlantıları var.

Genler

Sıklıkla ailelerde görülür . Bu koşula sahip bir aile üyeniz varsa, onu geliştirme riski daha yüksektir.

Araştırmacılar, bazı gen mutasyonlarının rol oynayabileceğini düşünüyor. Sinir hücreleri arasındaki kimyasal ağrı sinyallerinin iletimini etkileyen birkaç olası gen tanımladılar.

Travma

Ciddi bir fiziksel veya duygusal travma geçiren insanlar fibromiyalji geliştirebilir. Durum için travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) .

Stres

Travma gibi, stres de vücudunuzda uzun süreli etkiler bırakabilir. Stres, fibromiyaljiye katkıda bulunabilecek hormonal değişikliklerle bağlantılıdır.

Sağlık hizmeti sağlayıcıları, ağrısının kronik yaygın doğasına neyin neden olduğunu tam olarak anlamamaktadır. Bir teori, beynin ağrı eşiğini düşürmesidir. Daha önce acı vermeyen duyumlar zamanla çok acı verici hale gelir.

Başka bir teori, sinirlerin ağrı sinyallerine aşırı tepki göstermesidir.

Gereksiz veya abartılı ağrıya neden oldukları noktaya daha duyarlı hale gelirler.

https://www.doktortercihim.com/