ergenlik-donemideki-kizlar-ve-erkekler

Ergenlik dönemideki kızlar ve erkekler ?

Ergenlik Aşamaları

Tabii, çoğumuz ergenlik belirti belirtilerini biliyoruz – yeni yerlerde saç büyümesi, menstruasyon, vücut kokusu, erkeklerde düşük ses, kızlarda meme büyümesi, vb. Ancak tüm bu değişikliklerin arkasındaki bilimi tam olarak anlamayabiliriz. İşte nasıl çalıştığına hızlı bir bakış.

Genellikle bir kızın 8. doğum gününden sonra veya bir erkek 9 veya 10 yaşına girdikten sonra, beynin hipotalamus adı verilen bir bölgesi gonadotropin salgılatıcı hormonu (GnRH) salmaya başladığında ergenlik başlar. GnRH hipofiz bezine (beynin altında, vücuttaki diğer bezleri kontrol eden hormonlar üreten küçük bir bez) seyahat ettiğinde, iki daha ergenlik hormonu – lüteinizan hormon (LH) ve folikül uyarıcı hormon (FSH) salgılar.

Bundan sonra ne olacak cinsiyete bağlı:

  • Erkekler: Hormonlar kan dolaşımından testislere (testisler) gider ve sperm ve testosteron hormonunun üretimine başlama sinyali verir.
  • Kızlar: Hormonlar yumurtalıklara gider (uterusun sağına ve soluna uzanan iki oval şekilli organ) ve yumurtaların olgunlaşmasını ve salınmasını ve bir kadının vücudunu olgunlaştıran ve onu hazırlayan östrojen hormonunun üretimini tetikler. gebelik.

Aynı zamanda, hem erkek hem de kızların adrenal bezleri, adrenal androjen adı verilen bir grup hormon üretmeye başlar. Bu hormonlar her iki cinsiyette kasık ve koltuk altı kıllarının büyümesini uyarır.

Ergenlik

Bir Erkek İçin

Bir çocuk için ergenlikteki fiziksel değişiklikler genellikle testislerin genişlemesi ve kasık kıllarının filizlenmesi ile başlar, ardından kızların başladığından ortalama 1 ila 2 yıl sonra 10 ila 16 yaş arasında bir büyüme artışı olur. Kolları, bacakları, elleri ve ayakları da vücudunun geri kalanından daha hızlı büyür. Omuzları genişledikçe ve kilo ve kas kazandıkça vücut şekli değişmeye başlayacaktır.

Bir çocuk, meme uçlarının altında hassasiyet veya şişlik fark ederse endişelenebilir. Meme dokusunun bu geçici gelişimine jinekomasti denir ve ergenlik döneminde erkeklerin yaklaşık% 50’sine kadar olur. Ancak genellikle 6 ay içinde kaybolur.

Ve sesteki ilk çatlak, sesinin değiştiğinin ve daha derinleşeceğinin bir işaretidir.

Koyu, kaba, kıvırcık saçlar da penisinin hemen üstünde ve skrotumunda ve daha sonra kollarının altında ve sakal bölgesinde filizlenir. Penisi ve testisleri büyür ve bir çocuğun bebek olarak yaşamaya başladığı ereksiyonlar daha sık olur. Boşalma – sperm içeren meni salınımı – da ortaya çıkacaktır.

Birçok erkek penis büyüklüğü konusunda endişelenir. Bir erkek, özellikle de daha sonraki bir geliştirici olma eğiliminde ise ve kendini ergenlik döneminde olan erkeklerle karşılaştırırsa, güvenceye ihtiyaç duyabilir. Bir çocuk sünnet edilirse, sünnetsiz bir penisin ucunu kaplayan cilt hakkında da soruları olabilir.

Bir Kız İçin

Ergenlik genellikle kızlar için daha erken başlar, bir süre 8 ila 13 yaş arasındadır. Çoğu kız için ergenliğin ilk kanıtı meme gelişimidir, ancak kasık kıllarının büyümesi olabilir. Göğüsleri büyümeye başladığında, bir kız başlangıçta bir veya her iki meme altında küçük, sağlam, hassas yumrulara (tomurcuklar denir) sahip olacaktır; meme dokusu büyüyecek ve gelecek iki yıl içinde dokuda daha az sertleşecektir. Koyu, kaba, kıvırcık saçlar labialarında (vajinayı çevreleyen cilt kıvrımları) görünecek ve daha sonra benzer saçlar kollarının altında büyümeye başlayacaktır.

Ergenliğin ilk belirtilerini 1 veya 2 yıl sonra fark edilir bir büyüme hamlesi izler. Vücudu, bir kadının kıvrımlarını alırken, özellikle göğüslerde, kalçaları ve uyluklarının etrafında yağ birikmeye başlayacaktır. Kolları, bacakları, elleri ve ayakları da büyüyecek.

Ergenlik

Son olay, ilk dönemi (menstruasyon) olan menarşın gelişi olacaktır . Pubertal gelişimlerine başladıkları yaşa bağlı olarak, kızlar ilk dönemlerini 9-16 yaş arasında alabilirler.

Yaygın Ergenlik Endişeleri

Çocukların yetişkinliğe doğru ilerledikçe yaşadığı fiziksel değişikliklere sıklıkla duygusal sonuçlar eşlik eder .

Bazı kızlar tomurcuklanan göğüsleri ve yeni eğitim sütyenleri için heyecanlı; diğerleri tüm gözlerin göğüslerine odaklandığından endişe edebilir. Bazı çocuklar tıraş kremi ile köpüren kendi görüşlerini severler; diğerleri birkaç yeni saç çekimi için aldıkları ilgiden rahatsız olabilirler.

Sivilce çoğu genç için yaygındır. Akne , ciltte sebum adı verilen doğal bir yağ üreten bezlerden kaynaklanır. Ergenlik hormonları bezlerin gözenekleri tıkayabilecek ekstra sebum üretmesini sağlar. Su ve yumuşak sabunla nazikçe yıkamak fazla sebumdan kurtulabilir ve kopmaları azaltmaya yardımcı olabilir.

Daha şiddetli akne vakaları için reçetesiz satılan ve reçeteli ilaçlar mevcuttur. Temel cilt bakımı ve OTC ilaçları akneyi kontrol altında tutmuyorsa, aile doktorunuz bir dermatolog (cildin tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor) önerebilir.

Banyo zamanını oyunla ilişkilendiren çocukların düzenli olarak yıkamayı ve deodorant veya terlemeyi önleyici kullanmayı öğrenmeleri gerekir. Tıraş yapmayı öğrenen bir gencin bir tıraş makinesini temiz tutmayı, tek kullanımlık olanı donuk ve etkisiz hale gelmeden önce atmayı ve başkalarıyla paylaşmamayı öğrenmesi gerekir.

Ergenlik dönemi değişimi:

Bebeklik döneminden beri ereksiyon yapabilen erkekler artık boşalma yaşayabilirler. Genellikle, bu ilk olarak 11 ve 15 yaşları arasında, ya cinsel fantezilerle kendiliğinden, mastürbasyon sırasında veya gece emisyonu (ıslak rüya olarak da adlandırılır) olarak gerçekleşir. Islak rüyaları bir tanesine sahip olmadan önce bilmiyorsa, bir çocuk yanlışlıkla idrar yaptığını veya vücudunda bir şeyler ters gittiğini düşünebilir.

Çocuklar fiziksel ve duygusal olarak olgunlaştıkça, cinsellikleri ve kendi bedenleri hakkında giderek daha fazla merak ediyorlar. Bebekler ve küçük çocuklar zaman zaman kendi cinsel organlarına dokunsalar da, hissettiklerini seviyorlar, ancak mastürbasyon daha büyük çocuklarda, ergenlik çağındaki ve gençlik yıllarından ve ötesinden daha yaygındır.

Mastürbasyon hakkındaki efsanelere ve inançlara göre: Hayır, çocukların ellerinde saç büyümesine, kısırlaşmasına, körleşmesine veya yeni duygusal problemler geliştirmesine neden olmaz. Zaten mevcut duygusal problemleri olan az sayıda çocuk ve genç, tıpkı diğer davranışlar veya düşüncelerle aşırı meşgul olmaları gibi, mastürbasyonla meşgul olabilir. Sürekli veya takıntılı mastürbasyon, kaygı veya diğer duygusal problemlerin bir işareti olabilir.

Ancak, bunun dışında, mastürbasyon genellikle doktorlar tarafından normal cinsel kendini keşfetmenin yaygın bir biçimi olarak kabul edilir. Bazı ergenlik çağındaki gençler ve gençler mastürbasyon yapmayı tercih etse de diğerleri yapamaz.

Mastürbasyon genellikle özel bir konu olarak kabul edildiğinden, birçok çocuk bu konuda konuşmaktan çok utanabilir, çünkü ebeveynlerinin kendilerine kızacağı veya hayal kırıklığına uğrayacağından endişe duyarlar. Bazı çocuklar ebeveynlerinden ziyade büyük kardeşlerle, arkadaşlarla veya doktorlarıyla konuşmayı tercih edebilir. Endişe duyuyorsanız veya mastürbasyon hakkında sorularınız varsa, doktorunuza danışın.

Çocuklarla Ergenlik Hakkında Konuşma

Erkekler ve kızlar bu değişikliklerin birbirlerine olduğunu görebilir – bazı durumlarda onları koklayabilirler. Bu önemlidir çocuğunuzun konuşmak er, daha sonra yerine – nasıl organları değişiklikle ilgili.

Bir kızla menstrüasyon da dahil olmak üzere beklenen ergenlik olayları hakkında, meme gelişiminin ilk belirtilerini gördüğünüzde veya hazır ya da soruları varsa daha önce konuşmaya hazır olun. Bir erkek 12 yaşından önce normal penis gelişimi, ereksiyonlar ve gece emisyonlarını bilmelidir – erken bir geliştiriciyse daha erken. Ayrıca çocuğunuzla karşı cinsin üyelerine neler olduğu hakkında konuşmak da önemlidir.

Ergenlik

“Konuşmayı” büyük bir zirve olarak değil, ideal olarak çocuğunuz gençken başlayıp vücut parçaları hakkında sorular sormaya başlamak için bir dizi görüşme yapmaktır. Her konuştuğunuzda, çocuğunuzun olgunluk düzeyine ve konuya ilgisine bağlı olarak daha fazla ayrıntı sunun.

Ve çocuğunuzun bir sorusu varsa, dürüstçe cevaplayın. Rahatsız hissediyorsanız, soruların cevaplarına ihtiyacınız varsa veya çocuğunuzla bu görüşmelerin nasıl yapılacağı konusunda emin değilseniz doktorunuzdan tavsiye isteyin.

https://www.doktortercihim.com/