doktor-nedir-ne-is-yapar

Doktor Nedir, Ne İş Yapar ?

Doktor, tıp uygulaması yoluyla insan sağlığını koruyan veya eski haline getiren kişidir. İnsan hastalıkları, rahatsızlıkları, yaralanmaları, ağrıları veya diğer durumları teşhis etme ve tedavi etme zorluğuyla karşı karşıyadır. Bu, hastayı dinleyerek, sorunu anlayarak ve ardından rahatsızlığı veya endişeyi en iyi nasıl tedavi edeceğini bilmek için bilimsel uzmanlıklarını kullanarak yapılır. İnsan vücudunda bulunan hemen hemen her ana sistem için belirli bir doktor türü vardır.

Halk sağlığı kuruluşları, eğitim tesisleri, özel muayenehaneler, grup muayenehaneleri ve hastaneler dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda bir doktor bulunabilir. Mevcut en çeşitli ve zorlu kariyerlerden bazılarına sahiptirler ve evrensel olarak saygın bir mesleğin parçasıdırlar. İşverenler ve akredite kurumlar tarafından tanınan, doktor olarak çalışmanın nasıl bir şey olduğunu deneyimleyebileceğiniz ve temel beceriler geliştirebileceğiniz 5 günlük bir program sunsaydık, ilgilenir miydiniz? Evet! Hayır Bu makalede: Doktor nedir? Bir doktor ne yapar? Bir Doktorun çalışma yeri nasıldır? Eczacılar doktorlar mı? Dikkate alınabilecek birkaç tıbbi uzmanlık alanı nedir?

Ne İş Yapar ?

Bir doktor ne yapar? Bir doktor, tıp uygulaması yoluyla insan sağlığını korur veya eski haline getirir. Bir doktorun programı, uyguladıkları ilacın türüne bağlı olarak farklılık gösterecektir. Tipik olarak üç doktor kategorisi vardır: Hastanelerde çalışan doktorlar Doktorların yaklaşık yarısı, hastane ortamında cerrah veya uzman doktor olarak çalışmaktadır. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok tıbbi uzmanlık alanı (en az otuz) vardır ve bu uzmanlıkların içinde birçok alt uzmanlık vardır. Örneğin, bir tıp öğrencisi beyin cerrahı olmayı seçebilir ve daha sonra bunun içinde pediatrik nöroşirürjide yan dal uzmanı olabilir. Bir topluluk içinde çalışan doktorlar Tıp öğrencilerinin diğer yarısı ya da daha fazlası genel pratisyen olacak – belirli bir topluluk içinde her yaştan hastayı görecek. Bir hastanın sağlık bakımında ön cephede ve ilk temas noktasıdırlar. Diğerleri Farklı bir yol izlemeyi ve akademik alanda kariyer yapmayı tercih eden tıp öğrencileri var.

doktor

Bu, araştırma yapmayı ve diğer öğrencilere ve tıp uzmanlarına öğretmeyi içerir. Diğer öğrenciler, kendilerini ilgilendiren belirli bir alanda araştırma temelli kariyerleri derinlemesine incelemek için tıp derecelerini kullanabilirler – meme kanseri, nörolojik bozukluklar veya çevresel patoloji örneklerdir. Her kariyerde olduğu gibi doktor olmanın da artıları ve eksileri vardır: İnsanların Toplumda Saygı Duymasına Yardımcı Olan Profesyoneller İş Fırsatları Çeşitli Kariyer Yolları Parasal Faydalar İhtiyaç Alanlarında Yardım Etme Yeteneği Eksileri Uzun Kurs Süresi Okullaşma İçin Yüksek Ücretler Devam Eden Eğitim Uzun Çalışma Saatleri Sorumluluk Davaları Stres ve Tükenmişlik Nihayetinde, bir doktor başkalarına yardım etmek için özenli, bilgili, anlayışlı, hazırlıklı ve elinden gelenin en iyisini yapmaya hazır bir insan olmaya çalışır – her zaman hayat kurtaramaz ancak onları olabildiğince iyi hale getiremez. .

Doktor ‘un Karakter Özellikleri

İşverenler ve akredite kurumlar tarafından tanınan, doktor olarak çalışmanın nasıl bir şey olduğunu deneyimleyebileceğiniz ve temel beceriler geliştirebileceğiniz 5 günlük bir program sunsaydık, ilgilenir miydiniz? Evet İşverenler ve akredite kurumlar tarafından tanınan, doktor olarak çalışmanın nasıl bir şey olduğunu deneyimleyebileceğiniz ve temel beceriler geliştirebileceğiniz 5 günlük bir program sunsaydık, ilgilenir miydiniz? Evet! Hayır Doktor olmaya uygun musunuz? Doktorların farklı kişilikleri vardır . Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler, bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da sosyaldir, yani kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdır.

doktor

Bu sana benziyor mu? Doktorun en iyi kariyer maçlarınızdan biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer testimizi yapın. Şimdi ücretsiz testi yapın Daha fazla bilgi edin Bir Doktorun çalışma yeri nasıldır? Doktorlar için pek çok iş yeri mevcuttur. Bazıları mevcut bir muayenehanede çalışmaya başlarken diğerleri kendi muayenehanelerini açar. Büyük hastaneler her zaman yeni personel almaya isteklidir. Her yerdeki ortam farklı olacağından (örn. Bir devlet hastanesi ile özel bir hastane) bir çok şeyin kişisel tercihlere bağlı olduğuna inanılmaktadır. Bir doktor genellikle çok uzun saatler çalışır ve acil durumlar için hazır bulunmalıdır.

Bu saatler, hastaları ofis ortamında görmek, testleri yapmak, onları yorumlamak, ilaç veya tedavi reçetesi yazmak, hastanede tur yapmak, hastanın fiziksel durumu hakkında notlar almak, hastalara nasıl sağlıklı kalabilecekleri konusunda tavsiyelerde bulunmak ve onlarla konuşmak için harcanmaktadır. daha ileri tedavi hakkında. Dersler alarak ve düzenli olarak kitap ve tıp dergileri okuyarak güncel kalmaktadırlar. Doktorlar ayrıca, hasta kayıtlarını güncellemek, telefon görüşmelerini geri vermek veya çeşitli ofis sorunlarıyla ilgilenmek gibi idari görevleri tamamlamak için zaman harcayacaklar.