diyetisyen-vitaminler

Diyetisyen: Stres Giderici Vitaminler

Vitaminler, sağlık için etkileri ve önemi hakkında daha fazla bilgi edindikçe haberleri gittikçe artırıyor. Diyetisyen ‘ler bazı vitaminler ve besin takviyeleri ruh halini etkileyebileceğinden, vitaminler belirli durumlarda stres yönetimi için potansiyel bir araç olabilir . Hangi vitaminlerin bir etkisi olduğunu ve etkilerinin ne olduğunu bilmeye yardımcı olur.

Moleküler biyolog Brian Dixon, Ph.D. ve her ikisi de USANA Sağlık Bilimleri için çalışan kayıtlı diyetisyen John Bosse, vitaminlerin stres seviyelerini nasıl etkileyebileceğini açıklıyor.

diyetisyen

Vitaminler Vücudu Nasıl Etkiler?

Vitaminler vücudunuzun en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur ve multivitamin takviyeleri, ihtiyacınız olan her mineralin dozajlarını almanıza yardımcı olabilir. Vitamin ve minerallerin tek başına çalışmadığını ve çok fazla besin tüketmenin geniş kapsamlı etkilere sahip olabileceğini ve aslında zararlı olabileceğini hatırlamak önemlidir. Ayrıca, birçok vitamin ve mineral birlikte çalıştığından, eğer bir kişi bir kişide düşükse, bir bütün olarak vücut fonksiyonu optimal değildir.

A, C ve E vitaminleri güçlü antioksidanlardır. Yiyeceğimizi parçalamak ve vücudumuzu hareket ettirmek, hücrelerimizde biriken hasara yol açabilecek birçok serbest radikal üretir. Birçok çevresel maruziyet de normal olan önemli serbest radikaller üretir, ancak zamanla, özellikle yüksek maruziyette, vücudumuz hücresel hasarlarının etkilerini görür. Antioksidanlar bu hasarı önlememize yardımcı olur.

D vitamini kemik ve bağışıklık sağlığında çok önemli bir rol oynar. D vitamini ile ilgili veri hacmi hızla büyüyor ve giderek kardiyovasküler, kas ve genel sağlıktaki rolleri araştırıyor. 

C vitamini, cildimizin, tendonlarımızın ve bağlarımızın sağlığı için kritik olan kolajen oluşumu için de önemlidir  , D vitamini ile birlikte K vitamini kemik sağlığına faydalıdır. K vitamini, kan pıhtılaşmasında  ayrılmaz bir oyuncudur, bir  yarasımız olduğunda aşırı kanamayı önler ve C vitamini tarafından teşvik edilen kollajen, yaraları kapatmak için yeni dokuların oluşmasına ve yaralara daha dayanıklı güçlü dokuya yardımcı olur.

Bunlar, vitaminler arasındaki ekip çalışması örneklerinden sadece bazılarıdır, vitaminler ve mineraller arasında, güçlü kemikler oluşturmak için mineral kalsiyum ile çalışan vitamin D ve K gibi çok sayıda işbirliği olduğunu unutmayın.

diyetisyen

Stres Giderme için En Yardımcı Vitaminler

“Stres” in, stres ve hücresel oksidatif stres fenomenini, hücrelerimize stres ve hasara neden olduğunu hissetmeyebileceğimiz serbest radikal oluşumundan kaynaklayabileceğini hatırlamak önemlidir. Vücudumuz birçok hücreden oluştuğundan, hücresel oksidatif stres zamanla tüm vücut seviyesinde görülebilen hasara ve koşullara dönüşebilir.

Algılanan psikolojik stres açısından, en az üç çalışma, B vitaminleri ile takviyenin iki ila 12 hafta boyunca öznel ruh hali ve stres seviyelerini artırabildiğini göstermiştir.   bu çalışmalar plasebo kontrollü iken, bu bilim adamlarının çoğu kesin düşünün olmaz araştırmanın oldukça yeni bir alandır.

Hücresel oksidatif stresten kurtulmak için diyetinize iyi bir antioksidan takviyesi eklemeye değer olabilir. A, C ve E vitaminleri gibi antioksidanlar, serbest radikal hasarını azaltmaya yardımcı olabilecek koruma sağlar. Vücudumuzun stres altında olması durumunda serbest radikal oluşumu artar. Serbest radikaller hücresel metabolizmanın normal yan ürünleri olmasına rağmen, serbest radikaller kirliliğe maruz kalmak, sigara içmek, alkol tüketimi ve yağ oranı yüksek yiyecekler yemekten de kaynaklanabilir. Günlük takviyenize bir antioksidan eklemek rahatlamada yardımcı olabilir.

diyetisyen

Multivitaminler Yeterli mi?

Multivitaminler kendinizi takviyeleri tanıtmak için iyi bir yol olsa da, mutlaka yeterli olmayacaktır. Mevcut vitamininizin sizin için en iyisi olup olmadığından emin değilseniz, Lyle MacWilliam’ın Nutrisearch Karşılaştırmalı Beslenme Takviyeleri Kılavuzuna bakın, vitaminlerinizin diğerlerine karşı oranlarını görmek için.

Bir multivitamin takviyesini aklınızda tuttuğunuzda, ek rejiminizi kişisel ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmek için doktorunuzla ve bir diyetisyenle görüşmelisiniz.

Fiziksel sağlık söz konusu olduğunda, sonuçta kişiye, ne kadar aktif olduklarına ve içinde yaşadıkları çevreye bağlıdır. Örneğin, bir kapalı alan sporcusu, açık havada performans gösteren bir sporcudan daha fazla D vitaminine ihtiyaç duyabilir. Bununla birlikte, aşırı seviyelerde performans gösteren tüm sporcular, kemik, kas, eklem ve bağışıklık sağlığını geliştirmek için yeterli bir kaynağı tükettiklerinden emin olmalıdır. Giderek araştırmalar, diyetten yeterli D vitamini tüketmenin çok zor olduğunu ve takviyenin ihtiyatlı olabileceğini göstermektedir.

Ayrıca, aşırı dayanıklılık sporcuları ve kimyasallara ve kirleticilere yüksek maruz kalma içeren endüstrilerde çalışan bireyler daha fazla oksidatif stres yaşarlar ve muhtemelen C ve E vitaminleri gibi antioksidanlardan daha fazla faydalanırlar.

diyetisyen

Vitaminlerin Nasıl Bir Etkisi Olabilir?

Diyetisyen: stresle başa çıkmanın en iyi yaklaşımı , optimum sağlığı destekleyen sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmektir .

Vitaminler, egzersiz , ilerleyici kas gevşemesi , şekerlemeler , iyi bir gece uykusu ve derin nefes alma gibi diğer duygusal stres yönetimi stratejileri için iyi tamamlayıcı olabilir , ancak bunun yerine geçmez.

Takviye başladıktan kısa bir süre sonra enerji seviyenizde bir artış fark edebilirsiniz ve bu, duygusal stres faktörlerini nasıl algıladığınıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, vücutta gözle görülür sonuçlar elde etmek için yeterince yüksek besin seviyelerinin oluşturulmasının genellikle birkaç ay sürdüğünü hatırlamak önemlidir. Duygusal stres yönetimi teknikleri genellikle daha erken fark edilir sonuçlar verir.

Bununla birlikte, kronik oksidatif stresle mücadele açısından, antioksidan takviyeleri derhal sessizce sağlığın iyileştirilmesi için birçok fayda sağlar. Sonuçta bu faydalar, hissedebileceğiniz şekillerde ve hatta göremediğiniz kişilerde bile uzun vadeli canlılığı artırır.

Vitaminler ve Emniyet

Özel ihtiyaçlarınız veya endişeleriniz varsa, herhangi bir ek almadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız. Bu özellikle hamile iseniz, hamile olmayı, emzirmeyi, herhangi bir ilacı almayı veya başka bir hastalık / durum için tedavi görmeyi düşünüyorsanız, sağlık ihtiyaçlarınızı karşıladığınızdan emin olmak için önerilir. 

Çoğu birey sağlıklı bir yaşam tarzını geliştirmek için düzenli multivitamin takviyesinden yararlanabilir. Sağlığınızı optimize etmek için daha spesifik bir plan için doktorunuzla veya beslenme uzmanınızla konuşun.