disa-donuk-oldugunu-5-ozellik-ile-anla

Dışa dönük olduğunu 5 özellik ile anla

Yeni insanlarla tanışmayı seviyor musun? Büyük bir sosyal etkinlik sizi enerjik ve yenilenmiş hissettirir mi? Bu sorulara evet yanıtı verebiliyorsanız, dışa dönük olma olasılığınız vardır .

Bu günlerde, dışa dönük ve içe dönüklükler arasındaki ayrım hakkında çok fazla konuşma var , bu da genellikle bir / veya özellik olarak ele alınmaktadır. İçe dönüklük ve dışa dönüklük, beş faktörlü kişilik modelini oluşturan önemli kişilik boyutlarından biridir .

Bu teoriye göre kişilik beş geniş boyuttan oluşmaktadır. Her boyut bir süreklilik içinde bulunur. Bazı insanlar her iki tarafın en uç noktasında olma eğilimindeyken, çoğu insan daha ortada bir yerdedir.  Öyleyse, sizi dışa dönük hale getiren birçok özelliğiniz olsa da, kendinizi doğada daha içe dönük özellikler sergilediğinizde de bulabilirsiniz.

dışa dönük

Dışa dönük Nedir?

Olumlu tarafı, dışa dönüklükler genellikle konuşkan, sosyal, eyleme yönelik, hevesli, arkadaş canlısı ve giden olarak tanımlanır. Olumsuz tarafta, bazen dikkat isteyen, kolayca dikkati dağılan ve yalnız zaman geçiremeyen olarak tanımlanırlar. Dışa dönük, riskli sağlık davranışları da dahil olmak üzere risk alma davranışlarına girme olasılığı daha yüksektir.

Dışa dönük ile ilişkili genel özelliklerden bazıları şunlardır:

  • İlginin merkezinde olmaktan hoşlanır
  • Grup çalışmasını sever
  • Yalnız harcanan çok fazla zaman ile izole edilmiş hissediyor
  • Konuşarak iletişim kurmayı sever
  • Düşünceler ve duygular hakkında konuşmayı sever
  • Fikir ve ilham almak için başkalarına ve dış kaynaklara bakar
  • Çok sayıda, geniş ilgi alanı
  • Düşünmeden önce hareket etme eğilimi

Dışa dönük bir dizi farklı sonuçla ilişkilendirilmiştir. Olumlu sonuçlar arasında dışa dönüklükler diğer insanlarla daha fazla zaman geçirme, sosyal aktivitelere daha fazla zaman ayırma ve daha fazla arkadaş edinme eğilimindedir. Araştırmalar ayrıca dışa dönük içe dönüklerden daha mutlu olma eğiliminde olduğunu ve bazı psikolojik bozukluklara daha az eğilimli olduğunu ileri sürdü . 

Dışa dönük olmanın ortak özellikleri

Dışa dönük olabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Bu tür kişiliklerde ortak olan beş temel özellik listemize göz atın . 

dışa dönük

Konuşmayı Seviyorsun

Sadece arkadaşlarınızla, aile üyelerinizle ve iş arkadaşlarınızla konuşmaktan hoşlanmıyorsunuz; tamamen yabancılarla sohbet etmeyi seviyorsun. Yeni insanlarla tanışmayı ve hayatlarını öğrenmeyi seviyorsunuz. Konuşmadan önce düşünmeye eğilimli olan içe dönüklerin aksine, dışa dönükler düşüncelerini ve fikirlerini keşfetmenin ve organize etmenin bir yolu olarak konuşma eğilimindedir.

Dışa dönükler de geniş bir arkadaş çevresine sahip olma eğilimindedir. Yeni insanlarla tanışmak, sohbetleri vurmak konusunda çok iyi olduğunuz ve başkalarının şirketlerinden gerçekten zevk aldığınız için, arkadaş edinmenin kolay olması şaşırtıcı değildir.

Sosyalleşmeye İlham Aldınız

Diğer insanlarla biraz zaman geçirdikten sonra “suçlandığını” ve ilham aldığını hissediyor musun? Dışa dönüklükler bu tür sosyal etkileşimleri ferahlatıcı bulma eğilimindedir ve aslında bu tür alışverişlerden enerji kazanırlar .

Dışa dönükler yalnız çok zaman harcamak zorunda kaldıklarında, genellikle kendilerini yavan ve kayıtsız hissetmeye başlarlar. Yalnız zaman geçirmek ve diğer insanlarla zaman geçirmek arasında bir seçim yapılırsa, dışa dönüklük neredeyse her zaman bir grupla zaman geçirmeyi seçer.

Sorunları Tartışıyorsunuz

Bir sorunla karşılaştığınızda, sorunları ve çeşitli seçenekleri başkalarıyla tartışmayı tercih edersiniz. Bu konuda konuşmak, sorunu derinlemesine keşfetmenize ve hangi seçeneğin en iyi şekilde çalışabileceğini bulmanıza yardımcı olur. İş yerinde veya okulda zor bir günün ardından, arkadaşlarınızla veya ailenizle konuşmak, daha az stresli hissetmenize yardımcı olabilir. Öte yandan içe dönükler, sorunları düşünmeyi ve bir deneme gününden sonra yalnız zaman geçirmeyi tercih ederler.

Arkadaş canlısı ve yaklaşılabilirsin

Bu kişiliğe sahip insanlar, diğer insanlarla çok fazla etkileşime girmeyi sevdiklerinden, diğerleri dışa dönükleri kolay ve yaklaşması kolay bulma eğilimindedir. Bir partide, dışa dönüklük muhtemelen yeni konuklara ilk çıkan ve tanıtım yapan ilk kişi olacaktır. Bu nedenle dışa dönüklükler genellikle yeni insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi kolaylaştırır.

dışa dönük

Dışa dönük ve Çok açıksın

İçe dönüklükler bazen kapalı ve uzak olarak algılanırken, dışa dönüklükler genellikle çok açıktır ve düşüncelerini ve duygularını paylaşmaya isteklidir. Bu nedenle, diğer insanlar genellikle dışa dönüklerin daha kolay tanımasını bulurlar.

Çok İyi Bir Kelime

Dışadönüklüğün bir özellik ya da hiçbir şey olmadığını unutmayın; bu aslında bir süreklilik ve bazı insanlar çok dışa dönükken, diğerleri daha az. Dışa dönüklük içe dönüklükten daha yaygındır ve dışa dönüklükler başkalarıyla etkileşimde beceri kazanma eğiliminde olduğu için genellikle değerlidir.

Ancak bu, bir kişilik tipinin diğerinden ‘daha iyi’ olduğu anlamına gelmez. Her türün kendi artıları ve eksileri vardır ve hatta bazı durumlarda dışadönük ve bazılarında daha içe dönük olduğunuzu görebilirsiniz.