dis-sagligi-ve-genel-saglik-arasindaki-baglanti

Diş Sağlığı ve Genel Sağlık Arasındaki Bağlantı

Diş sağlığı ve genel sağlık arasındaki bağlantı hakkında bilinmesi gereken birçok önemli şey vardır. İkisi çok bağlı

Fırçalamak ve diş sağlığı için diş ipikullanmak, bu inci beyazlarını korumak ve büyük diş hijyenini teşvik etmek için açıkça önemlidir . Bununla birlikte, uygun bir ağız hijyeni rutininin etkileri  ağızla sınırlı değildir. Ağız sağlığı diyabet, kanser, hafıza, kalp hastalığı ve daha fazlasıyla ilişkilendirilmiştir. Bilim adamları bu bağlantıların korelatif veya nedensel olup olmadığından emin olmasalar da, insanların genel sağlıklarını korumak için ağız sağlığının önemini anlamaları gerektiği açıktır .

İşte diş sağlığının vücudun diğer alanlarında ve işlevlerinde rol oynayabileceği birkaç örnek.

diş sağlığı

Diyabet

Diyabetlilerde dişeti ve kemikte diş kaybına neden olabilecek bir enfeksiyon olan periodontal hastalık vakalarını bulmak yaygındır. Diyabet ayrıca oral iyileşmeyi engelleyebilir ve hastaların periodontal hastalıklarına yönelik tedavilerden kurtulmalarını zorlaştırabilir.

Diyabet ayrıca ağız kuruluğuna ve ağızda beyaz lekeler üreten pamukçuk adı verilen ağrılı bir enfeksiyona neden olabilir . Genellikle, enfeksiyonun ilk belirtileri ağrı, ağızda kötü bir tat ve şişmiş veya kanama diş etlerini içerir.

Kalp hastalığı

Bilim adamları ayrıca kötü ağız sağlığını – özellikle diş kaybını – kardiyovasküler hastalığa bağlarlar. Bununla birlikte, araştırmacılar, sık sık birlikte olsalar bile, aralarında doğrudan veya dolaylı bir ilişki olup olmadığından emin değillerdir.

Bazılarının insanların yediği yiyeceklerin ağzına belirli bakteriler getirebileceğini düşünün. Bu bakteriler kan dolaşımına girebilir ve kan damarlarında iltihaplanmaya neden olarak inme , kalp hastalığı ve kalp krizi riskini artırabilir .

diş sağlığı

Doğum Komplikasyonları

Hamile hastalar, hormonlarındaki ve diyetlerindeki değişiklikler nedeniyle diş eti iltihabı gelişme riski daha yüksek olabilir . Ortaya çıkan iltihaplanma prostaglandin artışını tetikleyebilir, erken doğum eylemini ve orada erken doğumu indükleyebilir. Doğal olarak, bu çocuk hem düşük doğum ağırlığına sahip olacağından hem anneyi hem de bebeği olumsuz yönde etkileyebilir. Anne ayrıca zayıf zihinsel sağlığa da maruz kalabilir.

Bununla birlikte, diş çürüğünün, en azından doğum ağırlığı açısından ters bir etkiye sahip olduğu görülmektedir. Çürükleri ve diş çürüğü olan kadınlarda, gebelik çağı için büyük olan bebeklerin diş çürüğü olmayanlara göre daha yüksek riskli olabilir . Tabii ki, diyet ve egzersiz gibi diğer faktörler bu ilişkinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Diş sağlığı ve Alzheimer hastalığı 

Son zamanlarda, bilim adamları diş eti iltihabına neden olan bakterilerin ağızdan beyne geçebileceğini keşfettiler. Bu bakteriler daha sonra beyindeki sinir hücrelerini yok eden ve hafıza kaybına yol açan enzimleri serbest bırakır. Sonunda, bu hastaları Alzheimer hastalığı ve diğer ciddi demans formları geliştirmeye yönlendirebilir .

Periodontal bakteriler, amiloid-beta plaklarının oluşumu yoluyla Alzheimer’ın gelişimini bile hızlandırabilir. Bakteriler doğrudan Alzheimer’a neden olmazken, hasta riskini artırabilir ve geliştirdikten sonra hızla ilerleyebilir. Bu beyni etkileyen durum, ağız sağlığının önemini tanımlayan önemli bir faktördür.

Karaciğer kanseri

Araştırmacılar ayrıca kötü ağız sağlığını , karaciğer kanseri de dahil olmak üzere gastrointestinal kanser gelişme riskini% 75 arttırdı . Bununla birlikte, kötü ağız sağlığının arkasındaki biyolojik mekanizmaları ve karaciğer kanserine bağlantısını tam olarak anlamıyorlar. Böylece, bilim adamları ağız sağlığının karaciğer üzerindeki rolünü teorileştirmek için bırakılır veya bunun tersi de geçerlidir.

Bir teori, zayıf ağız sağlığının bir sonucu olarak eksik dişleri olan kişilerin diyetlerini daha yumuşak ve daha az besleyici yiyecekler tüketebilecekleri şekilde değiştirerek karaciğere zarar verebilmeleridir. Başka bir açıklama, bağırsakta zararlı bakterilerin birikmesinden sorumlu olan işlevsiz bir karaciğeri içerir. Bu bakterilerden biri ağız boşluğundan kaynaklanır. Bununla birlikte, bilim adamları hala karaciğerdeki rolünü anlamıyor. Açıkçası, bu bulgular daha fazla araştırmayı gerektirmektedir.

İyi Diş Sağlığı Uygulaması 

Bilim adamları genel sağlık ve diş hijyeni arasındaki bağlantıları pek çok açıdan tam olarak anlamasa da, ikisi arasında güçlü bir bağlantı olduğu açıktır. Bu nedenle, genel sağlığın korunmasında koruyucu bir önlem olarak iyi diş hijyeni uygulamak en iyisidir. Daha fazla araştırma ortaya çıktıkça, uygun fırçalama ve diş ipi kullanmanın diğer sağlık sorunlarını önleyebileceğini ve altta yatan sağlık sorunları nedeniyle ağız hastalıkları geliştirme riskini azaltabileceğini keşfedebiliriz.

https://www.doktortercihim.com/