dis-hekimi-ne-yapar-calisma-imkanlari-nelerdir

Diş Hekimi Ne Yapar Çalışma İmkanları Nelerdir ?

Diş hekimi, diş bakımı konusunda özel olarak eğitilmiş bir doktordur. Bir kontrole gittiğinizde, diş hekiminiz herhangi bir problem olup olmadığını kontrol etmek için dişlerinize ve diş etlerinize bakacaktır. Diş hekimi ayrıca siz büyüdükçe dişlerinizin doğru şekilde geliştiğinden emin olmak ister.

Dişlerinize iyi baktığınızdan ve dişlerinizin ve diş etlerinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için her 6 ayda bir diş hekiminizi ziyaret etmeniz önemlidir.

Diş Hekiminin Muayenehanesinde Neler Oluyor?

Diş Hekimi

Bekleme odasında isminiz söylendikten sonra, bir muayene odasına gidecek ve kocaman bir yatar gibi büyük, rahat bir sandalyeye oturacaksınız. Sandalyenin başınızı dinlendirecek bir yeri ve bacaklarınızı uzatmanız için bolca alanı olacaktır. Sandalyenin yanında, dişleriniz temizlenirken ağzınızı çalkalamak için kullanabileceğiniz bir fincanla küçük bir lavabo olabilir.

Muayene sırasında dişleriniz temizlenecek, diş ipi ile temizlenecek ve çürük olup olmadığı kontrol edilecektir.

Temizlik ve Diş ipi

Diş hekimi nin muayenehanesinde tanışacağınız ilk kişilerden biri diş sağlığı uzmanınızdır (örneğin: hi-JEH-nist). Diş sağlığı uzmanı, dişleri ve diş etlerini temiz ve sağlıklı tutmakla ilgili her şeyi bilen kişidir.

Diş sağlığı uzmanı, dişlerinizin düzgün bir şekilde büyüdüğünden ve diş etlerinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için ağzınızın içine bakacaktır. Parlak, üstten bir ışık ağzınıza dev bir el feneri gibi parlayacak ve böylece diş sağlığı uzmanı ağzınızın içine iyice bakabilecektir.

Diş hijyeni uzmanı, diş kazıyıcı, ayna ve özel diş fırçası gibi küçük diş araçları kullanarak dişlerinizi temizler ve parlatır. Diş kazıyıcı , dişlerinizden plağı (örneğin plak) çıkarır . Plak, dişlerinizi kaplayan ve zamanla dişlerinizde büyüyen bakterileri (örneğin: bak-TEER-ee-uh) içeren ince, yapışkan bir tabakadır . Dişlerinizden alınmayan plak çürümeye veya çürüğe neden olabilir (örneğin: KAH-vuh-tee).

Daha sonra fırçalama ve diş ipi geliyor. Diş sağlığı uzmanı, özel bir diş fırçası ve diş macunu ile dişlerinizi fırçalayacaktır. Diş fırçasının, dişlerinizi temizlemek için etrafta ve çevresinde hareket eden küçük, yuvarlak bir ucu vardır. Diş macununun tadı evde kendi diş macununuz gibi olabilir, ancak biraz daha sert hissedecektir – neredeyse kum gibi.

Daha sonra diş sağlığı uzmanı dişlerinizi temizleyecek ve size evde dişlerinizi fırçalamanın ve diş ipi kullanmanın doğru yolunu gösterecektir. Diş ipi kullanmak, dişlerinizin arasına girmek ve fırçanızın ulaşamadığı yiyecek parçacıklarını çıkarmak için diş ipi adı verilen bir mumlu ip parçası kullanmayı içerir.

Boşlukların Kontrol Edilmesi

Ziyaretiniz sırasında, diş sağlığı uzmanı dişlerinizin röntgenlerini veya fotoğraflarını çekecektir. X-ışınları insanüstü görüş gibidir. Dişleriniz arasında saklanan boşlukları ve diş etlerinizin altındaki problemleri gösterebilirler. Bir boşluk bir çürümüş veya bir dişin bir parçası çürümüş edilir.

Röntgen çektirmenin zararı yoktur ve sadece birkaç saniye sürer. Diş sağlığı uzmanı göğsünüzün üzerine (vücudunuzu yüksek enerjili dalgalardan korumak için) kalın bir örtü yerleştirecek ve ağzınıza bir parça plastik (röntgen filmini tutan) koyacaktır. Plastiği nazikçe ısırırken, diş sağlığı uzmanı fotoğrafı çekerken birkaç saniye çok hareketsiz kalmanız gerekecek.

Diş Hekimi

Florür Tedavileri

Sonraki florür (örneğin: FLOOR-ide) tedavinizin zamanı . Florür, dişlerinizi güçlendiren ve çürüklerin önlenmesine yardımcı olan doğal bir mineraldir. Diş hekiminin muayenehanesinde dişlerinize florür jeli veya köpük uygulanacaktır. Çoğu diş hekimliği ofisi, balonlu sakız veya üzüm gibi aromalı florür tedavileri sunar.

Florür tedavisi yaklaşık 1 ila 4 dakika sürecektir. Diş sağlığı uzmanı muhtemelen florür tedavisinden sonra 30 dakika boyunca hiçbir şey yememenizi veya içmemenizi (su dahil) söyleyecektir.

Diş Hekimi ile tanışma

Diş hekimi tüm dişlerinize bakacak ve güçlü ve sağlıklı olduklarından emin olmak için diş etlerinizi kontrol edecektir. Diş hekimi ayrıca üst ve alt dişlerinizin birlikte çalışma şeklini de kontrol edecektir. Buna senin ısırığın denir . Isırıkta bir problem varsa, bir ortodontiste yönlendirilebilirsin (örneğin: or-tho-DON-tist). Bu, tüm dişlerinizin şeklini veya konumlarını ortodonti veya diş telleri yoluyla düzeltmede uzmanlaşmış bir doktordur .

Diş hekimi röntgenlerinizi inceleyecek (çürükler veya başka problemler arayacak) ve dişlerinizle ilgili herhangi bir sorunuz olup olmadığını soracaktır. Diş hekiminiz ayrıca her gün evde almanız için florür damlaları veya tabletler de yazabilir.

Diş Hekiminden Hediyeler!

Kontrolünüz bittiğinde, diş hekimi genellikle size bir hediye verir! Hediye genellikle evde kullanabileceğiniz ücretsiz bir diş fırçası veya diş ipi veya şekersiz bir sakızdır.

Çürük Olursa Ne Olur?

Çürük varsa, muhtemelen başka bir ziyaret için diş hekiminin muayenehanesine geri gelmen gerekecek. Bu sırada diş hekimi, özel diş aletleri ile çürük kısmı dişinizden çıkaracaktır. Daha sonra çürük alan diş renginde veya gümüş dolgular gibi dişinizi güçlü ve sağlıklı tutacak malzemelerle doldurulacaktır.

Diş hekimi koltuğuna oturur oturmaz, diş hekimi size küçük bir anestezi (örneğin: ah-nus-THEH-tik), dişin etrafındaki alanı uyuşturan bir ilaç verecektir.

Diş hekiminin muayenehanesinden çıktıktan sonra ağzınız bir süre uyuşmuş olabilir, ancak anestezi kısa süre sonra geçecek ve güzel bir gülümsemeyle kalacaksınız!